Blog

Nieczynne studnie głębinowe

Nieeksploatowane studnie będące dawniej nieodzownym elementem zaopatrywania ludności czy też zakładów różnych gałęzi przemysłowych w wodę co raz co częściej zaczynają być w centrum zainteresowania zarówno organów administracji geologicznych, a także organów ochrony środowiska czy też organów administracji odpowiedzialnych za racjonalne gospodarowanie wodą w danym regionie wodnym.

Z wieloletniego doświadczenia zdobytego podczas wykonywania zarówno nowych studni głębinowych, studni awaryjnych, likwidacji nieużytkowanych otworów studziennych pragniemy zauważyć iż coraz to częściej dochodzi do zanieczyszczenia warstwy wodonośnej poprzez istniejące nieeksploatowane i nieodpowiednio zabezpieczone otwory studzienne.

 

Otwory te głównie nieeksploatowane z różnych powodów np. piaszczenie studni, spadek wydajności poprzez kolmatację filtra oraz strefy przyodwiertowej. Nieeksploatowane i niezabezpieczone studnie są miejscem przedostawania się różnego rodzaju zanieczyszczeń do warstwy wodonośnej powodując jej zanieczyszczenie. Ponadto mogą stanowić zagrożenie życia w przypadku wpadnięcia do nieczynnego otworu studziennego. Często zdarza się iż z powodu braku świadomości i powagi zagrożenia otwory studzienne zostają zmienione miejsca gromadzenia ścieków, szamba, miejsca składowania odpadów stanowiąc bardzo poważne zagrożenie dla wód podziemnych oraz sąsiednich studni bazujących czasami na tej samej warstwie wodonośnej i nie tylko.

 

Studnia jest specyficznym urządzeniem, bowiem składa się z dwóch elementów: otworu, którego wykonanie i likwidacja podlega przepisom ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr. 163, poz.981 z późn. zm.) oraz z obudowy i oprzyrządowania, które podlega przepisom Prawa Wodnego. Ustawa Prawo wodne przewiduje możliwość zwykłego korzystania z wód podziemnych służącego zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego, a także szczególnego korzystania z wód podziemnych wymagającego uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

W zależności od rodzaju korzystania z wód są przewidziane zróżnicowane obowiązki względem właściciela ujęcia wody (studni), przy czym najistotniejszy jest fakt wynikający z art. 418 ust. 2 pkt ustawy Prawo wodne mówiący iż „Organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych pod stwierdzeniu wygaśnięcia, cofnięciu bądź ograniczeniu pozwolenia wodnoprawnego w drodze decyzji nakłada obowiązki niezbędne do kształtowania zasobów wodnych” oznacza to konieczność wykonania robót polegających na właściwej likwidacji nieczynnego otworu studziennego. 

W przypadku likwidacji studni należy opracować stosowny projekt robót geologicznych określający sposób oraz warunki planowanej likwidacji studni. Uzyskując stosowną decyzję administracyjną po odpowiednim zgłoszeniu można przystąpić do likwidacji otworu studziennego. Zwieńczeniem wykonanych prac powinna być dokumentacja geologiczna w związku z likwidacją  otworu wiertniczego w myśl obowiązującej Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze oraz rozporządzeń wykonawczych. 

Kontakt oraz konsultacje:

+48 784 014 931

Adres

oś. Stefana Batorego 38,
60-687 Poznań

Oddział

ul. Morelowa 38, 89-600 Chojnice

E-mail

Oferta

Marta Czuczman
Marta Czuczman
2022-12-12
Polecam usługi pana Artura. Badanie geologiczne zostało wykonane szybko i w terminie. Bardzo dobry kontakt zarówno telefoniczny, jak i mailowy. Po wykonaniu prac otrzymałam fakturę. Wszystko rzetelnie i uczciwie.
Robert Jas
Robert Jas
2022-07-07
Bardzo sprawna współpraca. Polecam profesjonalne podejście !
Jerzy Mąkosa
Jerzy Mąkosa
2022-05-12
Polecam usługi pana Artura, dobry kontakt, rzeczowe informacje, fachowe doradztwo, wszystko wykonane zgodnie z ustaleniami.
Artur Sieradzki
Artur Sieradzki
2022-03-14
Polecam z czystym sumieniem firmę EnviGeo, odwierty zrobione, wyniki profesjonalnie i na czas, cena też ok!!! Polecam
Karolina M
Karolina M
2022-02-23
Wszystko zgodnie z ustaleniami i w terminie. Opinia geotechniczna bardzo szczegółowa. Właściciel uprzejmy i serdeczny - kontakt wzorowy. Serdecznie polecam :)
Dawid z Lasu
Dawid z Lasu
2022-02-13
O współpracy z firmą EnviGeo mogę mówić tylko w samych superlatywach. Pan Artur jak i cała ekipa to fachowcy z najwyższej półki! Dwukrotnie korzystałem z usług firmy Pana Artura i za każdym razem współpraca przebiegała wzorowo. Praca wykonana w terminie, szybko i sprawnie. Ceny za usługi również przystępne i konkurencyjne w stosunku do podobnych usługodawców przy zachowaniu najwyższej jakości wykonania. Profesjonalizm, terminowość, rzetelność i indywidualne podejście do klienta to znaki firmowe tej firmy. Jeśli będę musiał wykonać kiedykolwiek kolejne badania związane z gruntem i geologia to tylko z firmą EnviGeo i Panem Arturem. Z czystym sumieniem polecam Państwu tą firmę, pewna gwarancja zadowolenia!
Michal L
Michal L
2021-12-07
Profesjonalna obsługa, polecam usługi EnviGeo.
Aleksandra Gruszczynska
Aleksandra Gruszczynska
2021-11-24
Polecam firmę EnviGeo ! Doskonały kontakt oraz szybka realizacja! Prace wykonane zgodnie z ustaleniami, bardzo rzetelnie i w terminie. Pozdrawiam :)
Elwira Zmudzińska
Elwira Zmudzińska
2021-09-18
Zlecona praca wykonana w terminie,profesjonalne i rzetelne podejście do klienta.Pan Artur to przesympatyczny człowiek.Polecam z czystym sumieniem Jego firmę. Zadowolona klientka
andrzej tajl
andrzej tajl
2021-06-13
Polecam
"]

Dlaczego Envigeo?

– Transparentność działania
– Profesjonalizm
– Wiedza i doswiadczenie
– Innowacyjność
– Szybkość działania
– Rzetelność i terminowość
– Kompleksowa ocena problemu z perspektywy projektowej, wykonawczej i administracyjnej
– Współpraca w języku polskim, angielskim i niemieckim