Strefy ochronne ujęć wody – Analizy ryzyka

 

Analiza ryzyka – co to takiego – czy muszę go wykonywać ?

W związku ze zmianą ustawy Prawo Wodne analiza ryzyka wymagana jest dla następujących obiektów:

 • ujęć wody dostarczających więcej niż 10m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę więcej niż 50 osób
 • indywidualnych ujęć wody dostarczających do 10m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę do 50 osób, jeżeli woda jest dostarczana, jako woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w ramach działalności handlowej, usługowej, przemysłowej albo do budynków użyteczności publicznej
 • Analiza ryzyka obowiązkowo jest przeprowadzana przez właściciela ujęcia wody realizującego zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i przekazywana do właściwego wojewody

Strefy ochronne ujęć wody

Istniejące na terenie całego kraju ujęcia zaopatrujące skupiska ludności w wodę nie zawsze zlokalizowane są na terenach, gdzie budowa geologiczna oraz istniejące warunki hydrogeologiczne zapewniają odpowiednią izolację zasobów wodnych przed przedostawaniem się niepożądanych substancji z powierzchni terenu do gruntu i dalej do ujmowanych wód podziemnych. Czasami zdarza się, iż konieczne jest wyznaczenia stref, które zapewnią odpowiednią ich ochronę. Strefy ochronne ujęć wody obejmują obszary, na których wprowadzane są obowiązki, nakazy oraz zakazy, które istotnie ograniczają bądź uniemożliwiają korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób.

„Zadaniem strefy ochronnej jest odpowiednia ochrona zasobów wodnych w rejonie ujęcia”

W obecnym prawodawstwie na strefy ochronne ujęć wody podziemnej składać się mogą dwa obszary, których zadaniem jest odpowiednia ochrona zasobów wód podziemnych:

Teren ochrony bezpośredniej – ustanawiany wokół studni, zabezpieczający przed przypadkowym lub celowym zanieczyszczeniem, które mogłoby dostać się do obudowy studni, rur wiertniczych poprzez głowicę bądź też gruntu w bezpośrednim sąsiedztwie.

Teren ochrony pośredniej – obejmuje obszar zasilania ujęcia wody i ustanawiany jest na podstawie ustaleń zawartych w dokumentacji hydrogeologicznej danego ujęcia. W przypadku TOP jeżeli czas przepływu wody od granic obszaru zasilania do ujęcia wody jest dłuższy od 25 lat teren ochrony pośredniej ujęcia wód podziemnych wyznacza się z uwzględnieniem obszaru wyznaczonego 25 – letnim czasem wymiany wód w warstwie wodonośnej.

Ustanowienie strefy ochronnej następuje na koszt właściciela ujęcia wody.

Zgodnie z obowiązującym prawem do wniosku o ustanowienie strefy Właściciel lub upoważniony przedstawiciel pracowni sporządzającej dokumentację dołącza:

 • uzasadnienie konieczności utworzenia strefy ochronnej
 • analizę ryzyka, obejmującą ocenę zagrożeń zdrowotnych z uwzględnieniem czynników negatywnych wpływających na jakość wody w oparciu o dokumentację
 • propozycję przebiegu strefy ochrony:
  • Bezpośredniej, jeśli nie była ustanawiana
  • Pośredniej na mapach podkładowych w stosownej skali
 • charakterystykę techniczną ujęcia wraz z jego wydajnością
 • dokumentację hydrogeologiczną

Kontakt oraz konsultacje:

+48 784 014 931

Adres

oś. Stefana Batorego 38,
60-687 Poznań

Oddział

ul. Morelowa 38, 89-600 Chojnice

E-mail

Oferta

Marta Czuczman
Marta Czuczman
2022-12-12
Polecam usługi pana Artura. Badanie geologiczne zostało wykonane szybko i w terminie. Bardzo dobry kontakt zarówno telefoniczny, jak i mailowy. Po wykonaniu prac otrzymałam fakturę. Wszystko rzetelnie i uczciwie.
Robert Jas
Robert Jas
2022-07-07
Bardzo sprawna współpraca. Polecam profesjonalne podejście !
Jerzy Mąkosa
Jerzy Mąkosa
2022-05-12
Polecam usługi pana Artura, dobry kontakt, rzeczowe informacje, fachowe doradztwo, wszystko wykonane zgodnie z ustaleniami.
Artur Sieradzki
Artur Sieradzki
2022-03-14
Polecam z czystym sumieniem firmę EnviGeo, odwierty zrobione, wyniki profesjonalnie i na czas, cena też ok!!! Polecam
Karolina M
Karolina M
2022-02-23
Wszystko zgodnie z ustaleniami i w terminie. Opinia geotechniczna bardzo szczegółowa. Właściciel uprzejmy i serdeczny - kontakt wzorowy. Serdecznie polecam :)
Dawid z Lasu
Dawid z Lasu
2022-02-13
O współpracy z firmą EnviGeo mogę mówić tylko w samych superlatywach. Pan Artur jak i cała ekipa to fachowcy z najwyższej półki! Dwukrotnie korzystałem z usług firmy Pana Artura i za każdym razem współpraca przebiegała wzorowo. Praca wykonana w terminie, szybko i sprawnie. Ceny za usługi również przystępne i konkurencyjne w stosunku do podobnych usługodawców przy zachowaniu najwyższej jakości wykonania. Profesjonalizm, terminowość, rzetelność i indywidualne podejście do klienta to znaki firmowe tej firmy. Jeśli będę musiał wykonać kiedykolwiek kolejne badania związane z gruntem i geologia to tylko z firmą EnviGeo i Panem Arturem. Z czystym sumieniem polecam Państwu tą firmę, pewna gwarancja zadowolenia!
Michal L
Michal L
2021-12-07
Profesjonalna obsługa, polecam usługi EnviGeo.
Aleksandra Gruszczynska
Aleksandra Gruszczynska
2021-11-24
Polecam firmę EnviGeo ! Doskonały kontakt oraz szybka realizacja! Prace wykonane zgodnie z ustaleniami, bardzo rzetelnie i w terminie. Pozdrawiam :)
Elwira Zmudzińska
Elwira Zmudzińska
2021-09-18
Zlecona praca wykonana w terminie,profesjonalne i rzetelne podejście do klienta.Pan Artur to przesympatyczny człowiek.Polecam z czystym sumieniem Jego firmę. Zadowolona klientka
andrzej tajl
andrzej tajl
2021-06-13
Polecam
"]

Dlaczego Envigeo?

– Transparentność działania
– Profesjonalizm
– Wiedza i doswiadczenie
– Innowacyjność
– Szybkość działania
– Rzetelność i terminowość
– Kompleksowa ocena problemu z perspektywy projektowej, wykonawczej i administracyjnej
– Współpraca w języku polskim, angielskim i niemieckim